Doména

Čo je doména?

Doména, alebo doménové meno je reťazec znakov. Môže obsahovať až 63 znakov, písmená anglickej abecedy, číslice a pomlčku.
Doména je súčasť firemnej identity. Je to niečo, čo si vaši zákazníci budú pamätať a spájať s vašimi produktmi a službami.
Registráciou doménového mena si trvale zabezpečíte svoj priestor na internete, tak ako pri zápise mena firmy do obchodného registra, alebo registrácii ochrannej známky.

 

Ako si vybrať správne doménové meno?

Nájdenie vhodného doménového mena si vyžaduje väčšie plánovanie. Nemalo by byť zbytočne dlhé. Všeobecne platí zásada “čím kratšie, tým lepšie”. Dlhé názvy domén si užívatelia pamätajú omnoho ťažšie.
Pri vymýšľaní názvu buďte kreatívny a jedineční. Vaše doménové meno by malo mať niečo s oblasťou, v ktorej podnikáte. Už samotný názov by mal hovoriť za vašu stránku a propagovať vaše produkty a služby.

 

Načo potrebujem mať vlastnú doménu?

Ak svoj biznis plánujete brať vážne, mali by ste sa podľa toho aj správať. Prvou vecou, ktorú treba spraviť, je kúpiť si vlastnú doménu a používať ju pre všetky svoje e-maily.
Vlastné doménové meno vám umožní získať dôveryhodnosť medzi vašimi klientmi.
Aj keď sa nepripravujete rozbehnúť web stránku, vytvorte si aspoň profesionálnu prezentáciu s vlastnými e-mailmi. Uvedomili ste si, že svojmu podniku robíte reklamu vždy, keď posielate e-mail? Nepropagujte každým svojím e-mailom svojho providera a začnite propagovať seba.

 

Ako si vybrať správnu doménu? .sk, .com, .org, .eu

Pri výbere domény je dôležitá koncovka, napríklad .sk. Používané sú aj .net, .org, .info, .biz, .eu, .com.Známa koncovka vám a vašej spoločnosti dodá viac dôveryhodnosti.
Pri písaní adresy väčšina ľudí najskôr intuitívne dopĺňa koncovku .sk, tak prečo to nevyužiť?
Minimalizujte možnosť omylu. Nebola by škoda prísť o perspektívneho zákazníka len preto, že si poplietol názov vašej domény?
Ak si to môžete dovoliť, zaregistrujte si aj ďalšie variácie vášho doménového mena a presmerujte ich na hlavnú stránku.

 

Na čo je dobrá eu. doména?

Vlastníkom .eu domény môžu byť:

  • firmy, ktoré majú sídlo, pobočku alebo právo podnikať na území niektorého z členských štátov EU
  • organizácie, inštitúcie a zariadenia v rámci niektorého z členských štátov EU
  • občania EU

Očakáva sa, že doména .eu sa stane podobne dôležitou, ako je .com. Doména .eu ponúka jedinečnú príležitosť pre moderný online marketing, ktorý nepozná hranice.

 

Čo je doména prvej alebo najvyššej úrovne?

Doména prvej úrovne predstavuje najvyšší stupeň v rámci medzinárodného systému názvov internetových domén. Ide o koncovku, ktorou končí každý názov domény a môžeme ich rozdeliť do dvoch kategórií:

  • domény prvej úrovne so všeobecnou koncovkou – nie sú spojené s web stránkami žiadnej krajiny (napríklad ”.com”, ”.org”, ”.net” alebo ”.int”)
  • domény prvej úrovne s národnou koncovkou – označujú web stránky spojené s určitou krajinou (slovenské ”.sk”, francúzske ”.fr”, nemecké ”.de” atď.)

 

Čo je to doména druhej úrovne?

Domény druhej úrovne vždy spravuje konkrétna organizácia. Napríklad domény druhej úrovne patriace pod medzinárodnú doménu sk spravuje spoločnosť SK-NIC, a.s.

Domény druhej úrovne si môžu prostredníctvom oprávnených registrátorov
zaregistrovať majitelia domén (firmy, neziskové organizácie, fyzické osoby).Doména druhej úrovne je napr.:

  • www.vasafirma.sk
  • www.vasemeno.sk

 

Čo je to doména tretej úrovne?

Domény tretej úrovne (nazývané tiež subdomény) si môže majiteľ domény druhej úrovne vytvoriť sám, alebo mu ich pomôže vytvoriť administrátor jeho webhostingu, na serveri a používať ich podľa vlastných potrieb.
Najpoužívanejšou doménou tretej úrovne je všeobecne známe www, môžete však používať ľubovoľné množstvo iných subdomén.
Doména tretej úrovne je napr.:

  • www.vasafirma.sk
  • obchod.vasafirma.sk
  • portal.vasafirma.sk

© 2009 Všetky práva vyhradené.

Tvorba web stránok zdarmaWebnode